Radyo Programları

Sevda'nın Güncesi 60. Bölüm 04.07.2021

Merhabalar. 4 Temmuz Pazar günü temmuz ayının ilk programını Sevda'nın 60. ve son Güncesini yine çok özel bir isimle birlikte yazacağız. Sizlerin de sesini çok yakından tanıdığı değerli tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yazar ve senarist Suzan Acun İlhan Sevda’nın 60. Güncesine misafir oluyor ve bizlere final programımız için harika bir söyleşi armağan ediyor. Pandemiyle başladığım bu yolculukta bana bugüne kadar eşlik ettiğiniz için çok teşekkür ederim. yolumuzun başka zamanlarda ve yerlerde tekrar kesişmesi dileklerimle, hepinizi bu son söyleşimize bekliyoruz. Görüşmek üzere.

CANLI BETİMLEMELER 57: LOUVRE MÜZESİ 21.05.2021

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Fransa’nın başkenti, görkemli şehir Paris’te bulunur. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “Lower” kelimesinden alır. Tarih öncesinden günümüze uzanan geniş bir koleksiyona sahiptir. İlk devlet müzesi olma özelliği taşıyan binada 35.000 kadar tarihi sanat eseri, 380.000’den fazla obje 72.735 metrekarelik bir alanda sergilenmektedir. Peki dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olan Louvre Müzesi’nde göze çarpan mimari özellikler nelerdir? Hangi sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır? Gelin beraber dinleyelim.

Canlı Betimlemeler 56: Astronotların Giydiği Uzay Elbiseleri 18.05.2021

Uzay, fiziksel şartları sebebiyle dünyamızdan çok daha farklı ve insan vücudu için oldukça tehlikeli bir yerdir. Uzayda havanın olmaması, dış basıncın düşüklüğü, uzayın oldukça soğuk olması, sıcaklık ve radyasyon gibi etmenler uzayı insan vücudu için tehlikeli bir yer haline getirmektedir. Bu sebeple, uzayda bilimsel çalışmalar yürütebilmek için astronotların özel uzay giysilerine ihtiyaçları vardır.

Canlı betimlemeler 55: Yaratıcı reklam afişleri 16.05.2021

Televizyonlarda, gazetelerde ve dergilerde karşılaştığımız reklamlar, insanlar üzerinde etki bırakmak ve sunulan bilgiye ilgiyi arttırmada büyük öneme sahiptir. Reklamların ilgi çekici, şaşırtıcı, özgün ve yaratıcı olması beklenir. Günümüzde hemen hemen her sektörde etkisini gösteren reklamlar, farkındalık yaratma noktasında da rol oynar. Biz, doğamızın her geçen gün derin yaralar aldığının ve harekete geçmediğimiz taktirde hızla yok olmaya devam edeceği gerçeğinin altını çizen reklam afişlerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Canlı Betimlemeler 54: Friends 15.05.2021

Friends, 1994 ve 2004 yılları arasında 10 sezon süren, ve adından da anlaşıldığı üzere arkadaşlık sosyal konsepti üzerinde duran bir amerikan sitcom dizisidir. Dizi Manhattan, Newyork’ta yaşayan 20li 30lu yaşlarında 6 arkadaşın etrafında şekilleniyor. Yayınlandığı 10 yıl boyunca her yıl sezonluk televizyon reytinglerinde ilk 10’a girmeyi başarmış ve 6 mayıs 2004 te yayınlanan final bölümü tam 52 milyon amerikalı tarafından izlenmiştir. Bu sayı ile finali en çok kişi tarafından izlenen 5. Televizyon dizisi unvanına kavuşmuştur.

Canlı Betimlemeler 53: Film Afişleri 11.05.2021

Filmler, hayatımızdan birer parça bulabilmek, günlük hayatımıza bir nebze olsun ara verebilmek, ruhumuzu beslemek için izlemekten zevk aldığımız sanat eserleridir. Sinemanın başlangıcından bugüne sayısız esere ulaşabilmekteyiz. Komediden korkuya, animasyondan kısa filmlere, Yeşilçam’dan Hollywood’a… Hele ki pandemi döneminde evlerimizde geçirdiğimiz vakitleri bu sanat eserleriyle kıymetlendirmek işten değil. Sinema ve tiyatroların kapanması ile beraber artık dijital ortamlarda daha çok film izlemeye başlandı, hatta tiyatrolar dahi dijital ortama entegre edildi.

Gökçe Coşkun ile Kuşlarımız

Bir pencere kadar uzağımızda olan kuşlarımızı gelin birlikte tanıyalım. Çevremizde yaşamlarını devam ettiren bu canlıların kaç tanesini biliyorsunuz? Farklı isimler, farklı renkler, farklı özellikleri olan bu canlıları tanımaya başladığınızda şaşıracaksınız. Uzman veteriner hekim ve kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun Her ayın son Salı akşamı bizlere kuşları anlatacak.

Sevda'nın Güncesi 59. Bölüm 27.06.2021

Merhabalar. 27 Haziran Pazar günü haziran ayının son programını Sevda’nın 59. Güncesini çok kıymetli misafirlerimden biriyle yazacağım. Pek çok dilde şarkılar söyleyen, kaybolmaya yüz tutmuş dillere nefes olan, yüreğinin özüyle söylediği şarkıların bütün kalplere dokunmasını sağlayan çok kıymetli müzisyen, sanatçı Gülcan Altan Sevda’nın Güncesine misafir oluyor ve bize unutulmaz, sıcacık, içten bir söyleşi armağan ediyor. Hepinizi müzikle dopdolu bu söyleşimize bekliyoruz. Görüşmek üzere. Sevda’nın güncesi Sevda Bozbey Yılmaz’la her pazar 16:00’da Radyo Engelsiz Erişimde.

Canlı Betimlemeler 52: Mars’a Yolculuk 09.05.2021

Kızıl gezegen olarak tanıdığımız ve güneş sistemimizin 4. Gezegeni olan Mars yıllardır büyük bir merak konusu olmuştur. Mars’a gönderilen araçlardan elde ettiğimiz bilgilere göre Mars yüzeyinde dağlar, volkanlar, kanyonlar, geniş ovalar, çeşitli taşlar bulunuyor. Bunun yanında, Mars, Dünya’ya göre daha ince bir atmosfere ve daha az bir yerçekimi kuvvetine sahip. Ayrıca yüzeysel su kaynaklarının bulunmaması da Mars ile Dünya’yı birbirinden ayıran bir özellik.

Canlı Betimlemeler 51: Dünya ve Türkiye Takım Armaları 08.05.2021

Dünya üzerinde bir sürü spor oynanıyor, fakat bu sporlardan hiçbiri futbol kadar sevilmiyor ve onun kadar tutkuyla takip edilmiyor. Her ülkenin, her şehrin ve hatta her semtin bir futbol takımı var. Bu takımların da, çok doğaldır ki, kendi şehirlerini, kültürlerini ve tarihlerini yansıtan özellikleri var. Dolayısıyla futbol takımları, yalnızca oynadıkları futbol ile değil, manevi varlıklarıyla da ön plana çıkıyorlar. Manevi varlık demişken, futbol kulüplerinin doğum hikayelerine eşlik eden logolardan bahsetmemek olmaz.

Sayfalar